Anasayfa / ÇOCUKLARDA DİŞ SAĞLIĞI / Çocuklarda Diş Gıcırdatması Nasıl Geçer?

Çocuklarda Diş Gıcırdatması Nasıl Geçer?

Diş gıcırdatma durumu, alt ve üst çenedeki dişlerin kontrolsüz bir şekilde birbirine sürtülmesiyle ortaya çıkan bir durumdur. Tıpta bruksizm olarak da bilinen diş gıcırdatma durumu, günümüzde pek çok çocukta da karşılaşılan bir durumdur.

Bu alanda yapılan araştırmalara göre diş gıcırdatma durumu her 10 çocuktan 3’ünde görülürken, bu yüzde 30’luk dilimi 5 yaşından küçük olan çocukların oluşturması da dikkat çekmektedir. Günümüzde birçok ebeveyn çocuklarını diş gıcırdatma şikayeti ile bir uzmana götürürken, çocuklarda diş gıcırdatma durumunun genellikle gece uyku esnasında gerçekleştiği de bilinmektedir.

Çocuklarda Diş Gıcırdatma Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda görülen diş gıcırdatma, pek çok farklı nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Örneğin; çocuğun stres altında olması, ağır bir travma yaşaması, çeşitli psikolojik nedenler, dişlerle alakalı problemler, alt çenenin üst çeneden geride olması ya da boyun çevresinin geniş olması gibi durumlar, çocuklarda diş gıcırdatma nedenleri olarak gösterilebilmektedir.

Öte yandan yüksek yapılan dolgular, bağırsak parazitleri, tıkalı burun, kronik sinüzit, yetersiz ve sağlıksız beslenme, diş çürümesi, reflü, alerji, diş çıkarma dönemi, hiperaktivite ve kapanış esnasındaki diş bozuklukları da yine bu duruma neden olabilmektedir.

Çocuklarda Diş Gıcırdatma Ne Zaman ve Nasıl Geçer?

Yaygın bir ağız ve diş sağlığı problemi olarak kabul edilen diş gıcırdatma, genellikle nedenine bağlı olarak belirli bir süre devam edebilmektedir. Örneğin; bazen ergenlik dönemi başlangıcına kadar sürebilen bu durum, bazen de stresin ortadan kalmasıyla son bulabilmektedir.

Çocuklarda diş gıcırdatması ile karşı karşıya kalındığında, öncelikle çocuğun bir diş doktoruna gösterilmesi gerekmektedir. Uzman hekim gerekli kontrollerin ardından bruksizm nedeni olarak stres ya da bu gibi psikolojik nedenler tespit ederse, çocuğu alanında uzman olan bir psikiyatriste sevk edebilmektedir. Ancak problemin farklı nedenlere dayandığı belirlenirse, bu durumda çeşitli tedavi yöntemlerine müracaat edebilmektedir.

Diş gıcırdatma nedeni bağırsak parazitlerinden kaynaklandığında, çocuk için belli bir ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Reflüden kaynaklandığında ise genellikle beslenme düzeni değiştirilerek daha sağlıklı beslenmesi sağlanmakta ve öncelikle reflünün önüne geçilmektedir. Bu sayede çocuklarda diş gıcırdatma problemi ortadan kaldırılabilmektedir. Ayrıca diş gıcırdatmaların dişlere zarar vermeye başladığı anlaşıldığında çocuğun mutlaka bir uzmana götürülmesi gerekmektedir.

hakkında disbakimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir