Anasayfa / TEDAVİ / Diş Çekildikten Sonra Ne Zaman İyileşir?

Diş Çekildikten Sonra Ne Zaman İyileşir?

Diş çekimi, genellikle kurtarılması mümkün olmayan dişler içi yapılan tıbbi bir müdahaledir. Günümüzde pek çok insanın korkulu rüyası olan diş çekimi, çoğu zaman kurtarma tedavisine yanıt vermeyen, iltihap ve çürük olan dişler için uygulanmaktadır. Diş çekiminin ardından yaranın iyileşme süreci ise hemen hemen her hastanın merak konusu olmuştur.

Diş Çekildikten Sonra Ne Zaman İyileşir?

Diş çekildikten sonra iyileşme süresi genellikle dişe ve kişiye göre değişiklik göstermektedir. Normal şartlarda 1 ila 3 hafta arasında değişiklik gösteren bu süre, bazen 1 ayı da aşabilmektedir. Diş çekiminin ardından implant yaptırmak isteyen hastaların yaklaşık 2- 6 ay arası olan kemik oluşum sürecini beklemesi ya da çekimin hemen sonrasında immediat implant yaptırması gerekmektedir.

Normal şartlarda diş çekimi sonrasında yaranın kapanması 1-2 hafta olarak bilinmektedir. İlk yara kapanması ise 2 ya da 3 gün içerisinde gerçekleşebilmektedir. Ancak çekilen dişi ve yerin büyüklüğüne göre bu iyileşme süresi de değişebilmektedir. Örneğin bir azı dişinin iyileşmesi için öncelikle dikişlerin alınması gerekirken, genellikle uzmanlar cerrahi müdahalenin ardından 1 ya da 2 hafta sonrasında dikişleri almaktadır. Dikişlerin alınmasının ardından yarı birkaç gün içerisinde iyileşirken, tamamen iyileşmesi ve herhangi bir sorun yaşanmaması adına tüm bu süreçte en az 3 hafta kadar beklenmesi tavsiye edilmektedir.

Diş Çekildikten Sonra Hızlı İyileşmesi İçin Ne Yapmak Gerekir?

Diş çekildikten sonra daha hızlı ve sorunsuz bir iyileşme süreci için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Diş çekildikten sonra dikkat edilmesi gerekenler olarak ifade edebilmenin mümkün olduğu bu hususların başında ilk yarım saat boyunca tamponun ısırılması gelmektedir. Ardından hastanın uyuşukluğu geçene kadar yemek yemesi ve su içmemesi gelirken, yine 24 saat içerisinde alkol ve sigara kullanılmaması, aşırı sıcak, soğuk ya da acılı besinler tüketilmemesi de önemlidir.

24 saat süresi tamamlandıktan sonra hastanın günlük ağız bakımını düzenli olarak dürdürmesi, sert besinleri yiyip içmemesi, çekim yerini temiz tutması ve aspirin dışında doktor tarafından verilen ağrı kesiciyi kullanması diş çekiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler olarak gösterilebilmektedir. Bu hususlara dikkat edildiği takdirde yara kısa sürede kapanıp iyileşecektir.

hakkında disbakimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir