Anasayfa / TEDAVİ / Diş Çektirdikten Kaç Saat Sonra Sigara İçilebilir?
diş çektirdikten kaç saat sonra sigara içilir

Diş Çektirdikten Kaç Saat Sonra Sigara İçilebilir?

Diş çekimi ne yazık ki çeşitli diş sağlığı sorunları nedeniyle gerçekleştirilen bir müdahale yöntemidir. Pek çok nedene bağlı olarak dişin işlevini kaybetmesi durumunda gereken diş çekimi, günümüzde birçok insanın korkulu rüyası olarak bilinmektedir. Hatta bazen insanların dişinin çekilebileceği düşüncesiyle bile bir uzmana gitmediğinden, çekim işlemine gerek olmayan dişlerin de hasarının büyümesine ve diş kaybına neden olabilmektedir.

Diş çekimi işlemi daha çok kurtarma ya da koruyucu tedavi yöntemlerine cevap vermeyen, çürük ve iltihaplanma gibi durumlar neticesinde uygulanmaktadır. Üstelik diş çekimi öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar gözetildiğinde sanıldığı kadar korkutucu olmayan diş çekimi, daha kolay bir şekilde atlatılabilmektedir.

Diş Çektirdikten Sonra Sigara İçilebilir Mi?

Günümüzde birçok insan genellikle işlemlerde anestezi uygulandığından diş çekimi ile alakalı olarak çeşitli sorulara yanıt aramaktadır. Bunlardan biri de diş çektirdikten sonra sigara kullanımı konusudur.

Diş çekimi yapıldıktan sonra genellikle uzmanlar belli bir süre boyunca hastaları herhangi bir şey yememesi ve içmemesi konusunda özellikle uyarmaktadır. Bunlardan biri de elbette ki sigaradır. Diş çekiminden sonra en az 24 saat boyunca sigara içilmemesi gerekmektedir. Bunun nedeni ise diş çekildikten sonra oluşan pıhtı ve boşluğu her türlü dış etkene karşı korumak, mikrop ve enfeksiyon kapmasını engellemektir.

Diş Çektirdikten Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş çektirdikten sonra dikkat edilmesi gerekenler aslında hayati bir öneme sahip olan hususlardır. Bu süreçte hastanın, doktor tarafından yerleştirilen tamponu en az 20 dakika, yarım saat kadar ısırması ve normal olarak yutkunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra devamlı olarak tükürük yutmak kanamanın artmasına neden olduğundan ağızda biriktirilmesi de önemlidir.

Diş çekimi işleminin ardından ağrı olacağından aspirin dışındaki ağrı kesicilerin, daha çok doktorun reçete ettiği ilaçların kullanılması gerekmektedir. Ayrıca mümkün olduğu sürece çekimden hemen sonra araba kullanmamak, 24 saat boyunca sigara ve alkol içmemek,  24 saat sonrasında normal ağız bakım uygulamalarına devam etmek, ağızdaki uyuşukluk geçinceye dek hiçbir şey yemek, içmemek ve çekim bölgesine zarar verecek kadar acılı, sıcak ya da soğuk besinler tüketmemek de yine çekim sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır.

hakkında disbakimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir