Anasayfa / ÇOCUKLARDA DİŞ SAĞLIĞI / Diş Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Diş Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Diş dolgusu, çürük sebebiyle zarar gören dişin onarılması amacıyla uygulanan bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Günümüzde diş hekimleri tarafından oldukça sık uygulanan diş dolgusu, dişin eski görünümünü kazanması ve fonksiyonlarını yerine getirebilmesi konusunda en etkili yöntem olarak kullanılmaktadır. Üstelik çürüğün ve kötü bakterilerin de dişten temizlenerek daha fazla yayılmasının önüne geçen bu uygulama sayesinde daha sağlıklı dişler elde edebilmek mümkündür.

Diş Dolgusu Nedir?

Çürük ve bunun gibi nedenlerle işlevini kaybeden ve hatta kullanılamaz hale gelen dişlere eski işlevinin kazandırabilmek amacıyla uygulana tedavi yöntemine diş dolgusu adı verilmektedir. Bu işlem esnasında öncelikle uzman hekim dişin zarar gören dokusunu temizlemekte ve bu sayede çürüğün daha fazla yayılmasını engellemektedir. Ardından da dolgu işlemini yaparak dişin eski görünümüne ve fonksiyonlarına kavuşmasını sağlamaktadır.

Diş Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Diş dolgusu, kullanılan malzeme ve dişin gördüğü zarara göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin; amalgam dolgu, cam iyonemer dolgu, altın dolgu, porselen dolgu ve kompozit dolgu, dolgu çeşitleri olarak gösterilebilmektedir.

Amalgam Dolgu; günümüzde en çok tercih edilen dolgu çeşitlerinden biridir. İçeriğinde yoğun bir civa bulunan bu dolgu türünün sağlığa zararı dokunduğu ispatlanamamıştır. Üstelik oldukça eski bir tarihe dayanan bu dolgu türü, bakır ve gümüş maddeleri de içerdiğinden bir hayli sağlam bir dolgu olarak tercih edilmektedir.

Kompozit Dolgu; genellikle ön dişlerde estetik amacıyla kullanılan kompozit dolgu, yine sıklıkla karşılaştığımız diş dolgusu çeşitlerinden biridir. Amalgam dolguya kıyasla daha yüksek maliyetlere sahip olan bu dolgu türü, dişe daha kolay uyum sağlayabilmektedir.

Cam İyonemer Dolgu; daha çok ön dişlerde ve diş etlerine kadar uzanan çürüklerin tedavisinde tercih edilen bir dolgu türüdür. Daha çok çocuklarda kullanılan cam iyonemer dolgu dişi içerdiği maddeler ile dişi beslemektedir. Üstelik çocuk sağlığına zarar verebilecek herhangi bir madde de içermemektedir.

Altın Dolgu; diş dolgusu çeşitleri arasında nadiren tercih edilen bir dolgu türüdür. Adından da anlaşılacağı üzere içeriğinde altın bulunan bu dolgu türü, en az 7 yıl kadar dayanıklılık göstermektedir. Üstelik maliyeti de diğer dolgu türlerine kıyasla 10 katı daha fazladır.

hakkında disbakimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir