Anasayfa / TEDAVİ / Diş Dolgusu Neden Düşer?

Diş Dolgusu Neden Düşer?

Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber diş problemlerini giderme konusunda birçok tedavi yöntemi geliştirilebilirken, en sık kullanılan yöntemlerden biri de diş dolgusudur. Diş dolgusu, genellikle pek çok nedene bağlı olarak çürüyen ve işlevini kaybeden dişlerin yeniden kullanılabilmesini ve kurtarılabilmesini sağlamak amacıyla uygulana bir yöntemdir. Uzmanlar bu işlemi uygularken dişi çürüyen bölgeden tamamen temizleyip arındırmakta ve dolgu malzemeleri ile dişin yapısına uygun bir şekilde doldurmaktadır. Bu sayede diş eski işlevini geri kazanabilmektedir.

Diş Dolgusu Neden Düşer?

Uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen diş dolgusu, pek çok farklı sebebe bağlı olarak zaman içerisinde düşebilmektedir. Bu gibi durumlar için gösterilebilecek en temel nedenler uygulanan işlemlerde kullanılan malzemelerin kalitesiz olması ve uygulamanın acemilikle yapılmasıdır. Diş dolgusu kaliteli malzemeler ve profesyonel bir işçilikle yapılmış olmasına rağmen yine de düşmüşse, bu durumda kullanım hatası neden olarak gösterilebilmektedir.

Diş sağlığı ve dişin kurtarılabilmesi açısından önemli bir tedavi yöntemi olarak kullanılan diş dolgusu, hastanın yanlış kullanımı nedeniyle de düşebilmektedir. Örneğin; sert cisimlerin çiğnenmesi de diş dolgusunun düşme nedenleri arasında yer alabilmektedir. Bu gibi durumlarda hastanı mutlaka doktoruna müracaat etmesi, gerekli müdahalenin uzman hekim tarafından yapılması gerekmektedir.

Düşen Diş Dolgusu Ağrı Yapar Mı?

Diş dolgusunun düşmesi ne yazık ki zaman zaman ağrı ve sızılara neden olabilmektedir. Dişin hassas noktaları, kendisini koruma altına alan dolgunun düşmesi ile beraber savunmasız halde kalırken, bu nedenle ağrı ve sızı ile karşılaşılması mümkündür. Üstelik düşen dolgunun yenilemesi yapılmadığı takdirde yeni bir çürük oluşumuna da sebebiyet verilebilmektedir.

Diş Dolgusunun Düşmemesi İçin Ne Yapılabilir?

Diş dolgusunun düşmemesi için alınabilecek önlemler, pek çok insan için merak konusudur. Dolgunun düşmesi sonrasında yeniden aynı diş üzerinde dolgu işlemi yapılması oldukça güç olurken, diş çürümelerin engellenmesi de güç bir hal alabilmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına dolgu yapılan diş ile sert cisimlerin kırılıp çiğnememesi, fındık, ceviz gibi çerez ve yemişlerin diş üzerinde baskı oluşturmasının önüne geçilmesi oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca tercih edilen hekimin ve diş sağlığı merkezinin de profesyonel olmasına dikkat edilmeli, kaliteli malzemeler kullanılan hekim ve hastanelerin tercih edilmesi de önemlidir.

hakkında disbakimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir