Anasayfa / BAKIM / Diş Eti Şişmesine Ne İyi Gelir?
Diş Eti Şişmesine Tedavi

Diş Eti Şişmesine Ne İyi Gelir?

Ağız ve diş sağlığı insanların yaşamında önemli bir yere sahip olurken, bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde dönem dönem çeşitli diş problemleri ortaya çıkabilmektedir. Günümüzde en sık karşılaştığımız diş eti problemlerinden biri de diş eti şişmesidir.

Diş eti şişmesi, çeşitli nedenlerle ortaya çıkan, diş ağrısına ve hatta ağız kokusuna zemin oluşturan bir sağlık sorunudur. Genellikle tahriş edici, hassas ve sancılı olan bu problem, ayrıca diş eti kanamasına da yol açabilmektedir.

Diş Eti Şişmesi Neden Olur?

Günlük düzenli olarak bakımı yapılan diş ve diş etleri sağlıklı ve pembe bir görünüme sahip olurken, güçsüz ve sağlıksız diş etleri ise yoğun kızarıklık ve şişkin olmaktadır. Diş eti rahatsızlıklarının en bilindik ve birincil belirtilerinden biri olarak değerlendirilen diş eti şişmesi, dişlerin üstünde, arasında ya da çevresinde biriken plaklar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması ve bakımının yapılmaması nedeniyle bu plaklar zaman içerisinde diş eti şişmesine yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra dişlerde meydana gelene çürümeler ve kırılmalar, dişlerin sert bir fırçayla bilinçsizce fırçalanması, kalitesiz bir diş macunu tercih edilmesi ve diş eti ya da diş apsesi de diş eti şişmesi nedenleri arasında yer almaktadır.

Diş Eti Şişmesi ve Ağrısına İyi Gelenler

Diş eti şişmesi ve ağrısının hafifletilebilmesi için evde uygulanabilecek birçok yöntem bulunmaktadır. Ancak bu gibi sorunlarla karşı karşıya kalan kişilerin öncelikle bir uzmana müracaat etmesi ve en kısa sürede tedaviye başlaması gerekmektedir.

Bu süreçte diş ağrısını ve şişkinliğini hafifletebilmek için evde uygulanabilecek çeşitli adımlar bulunmaktadır. Bireyin ağız ve diş bakımını günlük olarak düzenli bir şekilde yapması, tuzlu su, karanfil yağı, çay ağacı yağı, zencefil, zerdeçal, elma sirkesi, aloe vera gibi bitkisel çözümler kullanması da faydalı olacaktır.

Bu duruma bir örnek göstermek gerekirse; aloe vera jeli diş etindeki hassasiyeti ve şişliği giderebilme konusunda oldukça etkili olurken, karanfil de yine diş ağrısını hafifletebilme konusunda fayda sağlayabilmektedir. Öte yandan karbonatlı su, içeriğinde antibakteriyel ve antiseptik özellikler sayesinde diş eti şişmesine neden olan bakterilerin giderilmesini ve dolayısıyla şişliğin inmesini sağlayabilmektedir.

hakkında disbakimi

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Çocuklarda Diş Gıcırdatması Nasıl Geçer?

Diş gıcırdatma durumu, alt ve üst çenedeki dişlerin kontrolsüz bir şekilde birbirine sürtülmesiyle ortaya çıkan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir