Anasayfa / BAKIM / Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Günlük hayatta tükettiğimiz bazı besinler dişlerin arasına sıkışabilmekte ve zaman içerisinde çeşitli sorunlara ve çürüklere neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak adına diş fırçasının ulaşamadığı bu noktalar için diş ipi kullanılması gerekmektedir. Ağız ve diş sağlığı konusunda önemli bir yere sahip olan diş ipinin kullanımı da oldukça önemlidir. Her ne kadar diş ipi ağız sağlığı konusunda büyük faydalar sağlasa da, yanlış kullanımlarda yine çeşitli problemlere neden olabilmektedir.

Doğru bir şekilde kullanılan diş ipi, daha sağlıklı ve düzenli dişler elde edilmesi açısından önemli faydalar sağlayabilmektedir. Ağız sağlığı ve hijyeni açısından tek kullanımlık bir ömre sahip olan diş ipi, ikinci sefer kullanıldığı takdirde bakteri oluşumunu ve dolayısıyla diş etlerinde rahatsızlıklara sebep olabilir.

Diş İpi Nasıl Olmalıdır?

Doğru diş ipi tercihi en az bu ipin kullanımı kadar önem teşkil etmektedir. Fırçanın ulaşamadığı diş aralarının temizliği için gerekli olan diş ipi, mutlaka kaliteli malzemelerden üretilmiş, diş sağlığına zarar vermeyen ve kullanım kolaylığı sağlayan iplerden olmalıdır.

Diş ipi alırken dikkat edilmesi gerekenler pek çok husus olurken, bunlardan biri de diş ipinin yumuşak bir yapıya sahip olmasıdır. Bunun yanı sıra diş aralarına girebilecek kalınlıkta olması gereken bu iplerin sağlam olması da önemlidir. Aksi takdirde iplerin kullanımı konusunda zorluk yaşanabilmekte ve sıklıkla kopabilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra diş ipinin kaygan ve esnek olması da önemli bir özelliğidir. Bu sayede dişlerin arasında daha kolay hareket etmesi de mümkün olacaktır.

Sağlıklı Dişler İçin Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş ipi nasıl kullanılır?” sorusunun cevabı günümüzde pek çok insanın merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Ağız ve diş sağlığını koruyabilmek adına oldukça önemli olan diş ipi kullanımı, kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Ancak doğru bir kullanım için en az 40 cm uzunluğunda bir ipin koparılması, iki elin işaret parmaklarına sarılarak 4-5 cm kadar açıklık bırakılması gerekmektedir. Bu aralıktaki ipin diş aralarına sokularak diş etine bastırmayacak şekilde ileri geri yapılması yeterli olacaktır. Bu sayede diş eti ile diş çizgisi arasındaki bölüm temizlenerek daha sağlıklı ve düzenli dişler elde edilebilmektedir.

hakkında disbakimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir