Anasayfa / GENEL / Diş İpi Nedir? Evde Diş İpi Nasıl Yapılır?

Diş İpi Nedir? Evde Diş İpi Nasıl Yapılır?

Diş ipi, diş sağlığı konusunda önemli unsurlardan biri olarak nitelendirilmektedir. Oldukça uzun yıllardır bu alanda kullanılmakta olan ve uzmanlar tarafından tavsiye edilen diş ipi, daha çok normal fırçanın ya da arayüz fırçalarının ulaşamadığı aralıklara girerek diş temizliğini yapmakta ve bununla beraber birçok fayda sağlamaktadır.

Diş ipi kullanımı ağız ve diş sağlığı açısından bir hayli önemli olmakla beraber günümüzde pek çok insan bu ürünü kullanma konusunda çekingenlik yaşayabilmektedir. Diş eti kanaması ya da bu gibi sorunlara neden olduğu düşünülen bu ürün aslında aksine diş etlerinin dahi daha sağlıklı bir hale gelerek kanamaların önüne geçilmesini sağlayabilmektedir. Bu nedenle de doğru ve düzenli kullanılması gerekmektedir.

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Doğru bir diş ipi kullanımı için öncelikle doğru bir diş ipi tercih edilmesi gerekmektedir. kaygan, ince ve sağlam yapıya sahip olan diş ipleri daha etkili ve kolay bir kullanım sağlarken, diş aralarına da kolaylıkla girebilmekte ve herhangi bir zarara neden olmamaktadır.

Diş ipi kullanımında öncelikle bireyin yaklaşık olarak 35-40 cm uzunluğunda bir ip koparması gerekmektedir. Ardından parmaklara dolanarak 5 cm kadar aralık bırakılmalı ve bu aralığın diş arasına yavaşça eve nazikçe sokularak aşağı – yukarı hareket ettirilmesi gerekmektedir. Bu aşamada diş etine baskı yapılmaması ve hatta temasından kaçınılması önemlidir. Aynı işlem her diş aralığı için gerçekleştirilebilmektedir.

Evde Diş İpi Nasıl Yapılır?

Günümüzde pek çok insan, diş aralarına sıkışan çeşitli yemek kalıntılarını giderebilmek ve bu dar kısımların temizliğini sağlayabilmek için diş ipi kullanmaktadır. Ancak bazen diş ipi bulabilmek mümkün olmazken, bu durumda ince ip, kürdan ya da bu gibi ürünler kullanılmaya çalışılmaktadır. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, evde diş ipi yapımı pek de mümkün olan bir durum değildir. Dolayısıyla diş ipi yerine sıradan bir ip kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bunun nedeni ise sıradan bir ipin diş ipinden farklı bir yapıya sahip olması ve dişlerde aşınmalara ya da bu gibi problemlere neden olmasıdır.

Diş ipinin bulunmaması durumunda kürdan bir çözüm yolu olarak uygulanabilmektedir. Ancak kürdanın her diş aralığına erişemediğini de göz önünde bulundurmak gerekir.

hakkında disbakimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir