Anasayfa / TEDAVİ / Dolgu Yaptırdıktan Sonra Ne Zaman Diş Fırçalanmalıdır?

Dolgu Yaptırdıktan Sonra Ne Zaman Diş Fırçalanmalıdır?

Diş dolgusu, çoğunlukla çürük sebebiyle hasar gören dişlerin eski işlevini ve görünümünü yeniden kazanması amacıyla uygulana bir tedavi yöntemidir. Günümüzde hemen hemen her diş çürüğü ve bu gibi problemler karşısında uygulana diş dolgusu, uzun ömürlü kullanılabilmesi açısından dikkatli kullanılması ve düzenli olarak diş bakımının yapılmasını gerektirir.

Ağız ve diş sağlığı bebeklik döneminden yaşlılığa kadar hayatın her evresinde hayati bir önem taşıyan hususlardan biridir. Doğru ve düzenli olarak bakılmayan dişlerde zaman içerisinde plak, diş taşı, tartar, bakteri ve bunlardan kaynaklı olarak çürükler meydana gelmekte, diş normal fonksiyonlarını kaybedebilmektedir. Hatta bu durumun daha da ilerlemesi halinde diş kaybı da söz konusu olabilmektedir. Bu nedende hemen hemen her insanın ağız ve diş bakımı konusunda hassas olması ve düzenli olarak ağız temizliği yapması gerekmektedir.

Diş Dolgusundan Sonra Diş Fırçalamak Mümkün Mü?

Diş dolgusu, bir nevi dişi kurtarma ve koruma yöntemi olarak uygulanmaktadır. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen bu uygulamanın sonrasında dikkat edilmesi gereken çeşitli konular bulunmaktadır. Günümüzde hastaların birçoğu ise dolgu yaptırdıktan sonra diş fırçalama konusunda tereddüt yaşadığından, bu işlemin hemen ardından fırçalama yapılıp yapılmayacağını da merak etmektedir.

Dolgu işleminin ardından dişlerin fırçalanması, gargara yapılması ya da diş ipi kullanılarak ağız temizliğinin yapılması hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Aksine hastanın daha fazla diş kaybı yaşamamak adına daha sağlıklı bir ağız için günlük düzenli olarak ağız bakımını yapması ve 6 ayda bir kontrollere gitmesi gerekmektedir.

Diş Dolgusundan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş dolgusu yaptırdıktan sonra uygulamanın uzun süreli kullanılabilmesi ve herhangi bir problem yaşanmaması için dikkat edilmesi gereken pek çok konu bulunmaktadır. Örneğin; dolgudan sonra uyuşukluk geçene kadar yiyip içmemek, sigara ve alkol almamak, doktorun tavsiyesine göre beslenmek ve dolgudan sonra oluşan ağrı için sabırlı olma, bu süreçte dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır.

Bunların dışında fındık, ceviz ve bunun gibi kabuklu kuruyemişlerin diş ile kırmamak, sert gıdaların tüketiminden kaçınmak, dişlerin sertçe fırçalanmaması ve bu gibi durumlar da yine diş dolgusundan sonra dikkat edilmesi gerekenler olarak gösterilebilmektedir.

hakkında disbakimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir